FDE'CE YAZILAR....?......
© Bu web sitesindeki fotograflar, yazilar ve bilgiler FDERD'ye aittir.  Kaynak gösterilmeden alinti yapmayiniz.  ©
GIDA SEKTÖRܒNDE GLP (ILU- IYI LABORATUAR UYGULAMALARI)

Günümüzde birçok Gida Fabrikasinin büyük küçük laboratuarlari bulunmaktadir. Gida güvenligi Yönetim Sistemlerinde Laboratuarlar dogrulama merkezleridir. Laboratuarlarda yapilan testlerin güvenilirliginin önemi yadsinamaz. Bu konuda spesifik olarak hazirlanmis kilavuzlar bulunmamaktadir.

GLP (Good Laboratory Practices) olarak karsimiza çikan Laboratuarlarda iyi uygulamalari anlatan Iyi Laboratuar Uygulamalari Prensipleri, Test Birimlerinin uyumlastirilmasi, Iyi Laboratuar Uygulamalarinin ve çalismalarin denetlenmesi hakkinda Yönetmelik  Resmi Gazete’de 9 Mart 2010 -Sayi : 27516 ile yayinlanmisti. Saglik Bakanligi’nin kozmetik, tibbi ve pestisit ürünleri olarak, Tarim ve Köyisleri Bakanligi’nin veteriner ilaçlari, gida ve yem katkilari için uygulayacagi kilavuz, Çevre Bakanligi için de tehlikeli kimyasal yönetmeligi kapsamindaki ürünler için geçerlidir.

Oysa ki!

  • Gida fabrikalarinda bulunan laboratuarlarin her biri ilgili dalda özel arastirma birimi olmaya adaydir.
  • Laboratuar iyi yönetilmez ve iyi uygulamalar tam olarak gözetilmezse faydadan çok isimize engel ve risk teskil edebilir.
  • Sonucu yorumlanmayan testler zaman kaybidir.
  • Laboratuar test sonuçlari iyi analiz edilirse hem ürün gelistirme, uygunsuz ürün yönetimi hem de kontrol planinda belirtilen is yükü konusunda bize rehberlik eder.
  • ISO 22000 Gida Güvenligi Yönetim Sistemi'nde laboratuarlar dogrulama merkezleridir.
  • HACCP planimizin uygunlugunu ancak kritik noktalarimizda uyguladigimiz kontrolün yeterliligini kanitlayarak görebiliriz.
  • Proses kontrolde önleyici olarak gelistirdigimiz test ve faaliyet zincirinde iyi laboratuar uygulamalari daha iyi üretim yapmamiza da olanak saglayacaktir.

Gida Mühendisleri Odasi'nda ücretsiz seminer olarak verilmis olan Gida Sektörü'ne yönelik verilen GLP Egitim dokümaninin faydali olmasi dilegiyle...

YENI
YENI