FDE'CE YAZILAR....?......
© Bu web sitesindeki fotograflar, yazilar ve bilgiler FDERD'ye aittir.  Kaynak gösterilmeden alinti yapmayiniz.  ©
GIDA GÜVENLIGI YOLUNDAN GERI ÇEKME, GERI ÇAGIRMA!Fatma Inceoglu- 7.12.2012 DEVAMI

Geri çekme kavrami satilan ürünün satildigi noktalardan geri istenmesi ve toplatilmasi islemidir. Eger güvensiz ürün dagitildigi miktarda geri çekilemiyor ve tüketiciye ulastigi durumlar söz konusu ise üreticinin bu durumda ürünü tüketiciden geri çagirmasi gerekebilir. Bu gereklilik ürünün tüketiciye verecegi zarar ile de ilgilidir. Ürün geri çekme kimi zaman mikrobiyolojik, kimyasal ya da fiziksel bir bulasma dolayisiyla olabilir. Insan sagligina etkisi yönünden geri çekme- çagirma islemi çesitli seviyelerde gerçeklestirilebilir ve gerçeklestirildigi anda tüketiciye ciddiyeti konusunda bilgi ayrintili olarak verilmelidir.
Türkiye'de örneklerin nasil yasandigini hepimiz biliyoruz. Diger taraftan Mart 2012'de Dubai'de yasanan bir geri çagirma örneginde gazete- internet haberi basligi su sekilde "Bakanlik tüketicilere su için yapilan geri çagirmanin panige yol açmamasi için çagrida bulunarak basliyor haberine. Arkasindan hangi markanin hangi partisinde yasanan sorunun ciddiyeti de açiklanarak tüketicinin bu durumda yapmasi gerekenler anlatiliyor. Kansere neden oldugu bilinen bromat kimyasalinin X markali suda kabul edilemez seviyede bulundugu ve bromat üzerine farkli mercilerin yaptigi analiz sonuçlarinin da yer aldigi haberde en çok göze çarpan konu su: Bakanlik ilgili marka ürünün diger partilerinde sorun olmadigini daha cümlesinin basinda tüketici ile paylasiyor.
Risk iletisimi yasal mercilerce de yönlendirilerek üretici ve tüketici arasinda dogru bir sekilde saglanmalidir. Alo174 Gida Hatti bu anlamda atilmis güzel bir adimdir. Bunun yanisira üreticilerinde tüketiciye ulasmasi dogru kanallar ile saglanmalidir. Yönetmelikte bahsedilen ve dünyada uluslar arasi ticarette çok iyi bir sekilde isleyen "hizli alarm sistemi" Türkiye'de de bir an önce kurulmalidir. Resmi kontrol sonuçlarinin açiklanmasi tagsis-taklit ve medya deyimi ile "sahtekârlari" beyan ederken, piyasa denetim sonuçlarinda uygunsuzluk görülen ürünler için geri çekme- çagirma sorumlulugunu üreticinin yerine getirmesine ve tüketici ile kuracagi iletisime bu anlamda izin vermek ve olanak saglamak gereklidir.

Diger türlü insan sagligina etkisi ve boyutu tartilmadan "bBagciyi dövmek" olacaktir ki !",böylelikle gGida güvenligi uygulamalarinin hem üretici hem de tüketici için islemesi ve dogru algilarin olusmasi saglanamaz. Unutulmamalidir ki büyük fabrikalar kurarak, binlerce çalisana istihdam saglayan ve bizlere her gün soframiza gelen gidalari sunan hiçbir yatirimcinin asil amaci "insanlarin sagligi ile oynamak" degildir. Hata yapmaktan çok, hatasini kabul etmemektir sorun olan. Gida üretiminde de hatalar ya da bilinçsizce uygulamalar olabilir, önemli olan sorun oldugu noktada üstünü örtmeden insan hayatini korumaktir.

YENI
YENI