FDE'CE YAZILAR....?......
GIDA GÜVENLIGI YOLUNDAN GERI ÇEKME, GERI ÇAGIRMA!Fatma Inceoglu- 7.12.2012 DEVAMI
GIDA GÜVENLIGI YÖNETIM SISTEMI UYGULAMALARINDA KARISTIRILAN 2 KAVRAM….
 
Gazete, televizyon ve internettehaberlerinde "X markali çikolata ürününde ya daveya  Y markali pet sise su almis tüketicilerin ilgili ürünlerinde, yabanci madde ve/veya, plastik içerme ihtimaline karsi ilgili ürünü tüketmemeleri, ve ellerinde 123.. parti numarali ürünler ielinde bulunduran tüketicilerin bu  ürünüleri  üreticiye iade edebilecekleri" haberleri bilgisiyer alsa,kaçimiz markete gittigimizde belirtilen bu markalarin ürünlerini tercih ederdik?
Gida güvenligi üzerine yapilan egitimlerde geri çekme- çagirma konusu ve standart gerekliligi anlatilmadan bu soru soruldugunda genellikle katilimcilarin verdigi cevap: "Tabi ki baska marka ya da ürün alirdim." oluyor.
Standartlar açisindan üreticinin kusur fark ettigi ve insan sagligina etkisi olabilecek bir ürünü gerekirse piyasadan toplatmasinin bir gereklilik oldugu söylendikten sonra;, bu defa;
"Peki tercih ettiginiz diger firma,, ürününde cam bulasmasi olmus oldugunu fark etmesine karsin, itibarini düsünerek ve tüketicinin bu tepkisinden korkarak ürünü piyasadan çekmiyor ya da marketten toplatmiyorsa, ve siz eve geldiginizde ürünü tüketirken bu durumu fark ederseniz?" dedigimizde diye sordugumuzda cevap birden degisiyor.
Ülkemizde yasal olarak yönetmelik ve düzenlemelerde gida sektörü için bir kilavuz henüz olusturulmamistir. Global bir sirket baska ülkelerde örnegin üründe cam bulasmasi oldugu saptandiginda geri çekme- çagirma yapiyorken Türkiye'de gida güvenligi sistemini uygulayan firmalarin kamuoyuna yansimis bu tür bir geri çagirma yaptiklari henüz görülmemistir.
Tüketicilerin gida etiketlerini okurken verdikleri tepki bazen gida güvenligi açisindan dogru beyan veren firmalara karsi tepki olusturmalarina da neden olmaktadir. Ve eger uygulanirsa piyasadan ayipli ürününü geri çeken- çagiran firmalara karsi da ayni alginin olusmasi olasidir. Bu nedenle tüketicilerin gida güvenligi, geri çekme, geri çagirma konularinda bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.
Gida güvenligi standartlarinin uygulanmasinda birbirine karistirilan geri çekme- çagirma konusuna da açiklik getirilmelidir. Satilmis olan ürünün piyasadan geri çagrilmasi ya da toplatilmasi ile ilgili olan bu sözcükler daha çok Türkiye'de otomotiv sektöründeki uygulamalari ile yanki bulmustur. Oysaki ilaç, kozmetik, ve gida ve benzeri insan sagligi ile birebir iliskili diger sektörlerde de benzeri uygulamalarin ülkemizde gelismis ve uygulaniyor olmasi beklenmelidir.
© Bu web sitesindeki fotograflar, yazilar ve bilgiler FDERD'ye aittir.  Kaynak gösterilmeden alinti yapmayiniz.  ©
Yasal düzenlemelerde geri çekme- çagirma kavramlari bu sektörlerde tanimlanmis olmasina ragmen, uygulanabilirligi ya da dogru uygulandigi konusunda süpheler bulunmaktadir. Özellikle son zamanlarda medyada da çokça yer alan piyasa denetimleri gözetimleri sonuçlarinin kamuoyuna açiklanmasi örneklerinde görüldügü gibi, Türkiye üretilen hangi ürün olursa olsun, standart disi olmasina, piyasadan geri çekilmesi ya da çagrilmasinin dogal bir süreç olduguna karsi bilinçlendirilmemis oldugu göze çarpar.
Güncellenen yönetmelikte çok açik ifade ile firmalarin geri çekme- çagirma islemi söyle açiklanmistir.
Resmi Gazete'de 17 Aralik 2011 tarihinde 28145 sayi ile yayinlanan GIDA VE YEMIN RESMI KONTROLLERINE DAIR YÖNETMELIK'dekirkinci madde su sekildedir:
(2) Gida ve yem isletmecisi ürettigi, isledigi, ithal ettigi, satisini veya dagitimini yaptigi bir ürününün, gida ve yem güvenilirligi sartlarina uymadigini degerlendirmesi veya buna iliskin makul gerekçelerinin olmasi durumunda, söz konusu ürünü kendi kontrolünden çiktigi asamadan baslamak üzere, toplanmasi için gerekli islemleri derhal baslatmak ve konu ile ilgili Bakanlik il/ilçe müdürlügünü bilgilendirmek zorundadir. Gida ve yem isletmecisi, ürünün toplanmasi gerektiginde, toplanma nedeni hakkinda tüketiciyi veya kullaniciyi dogru ve etkin olarak bilgilendirmek ve gerekli hâllerde, insan ve hayvan sagligini korumaya yönelik alinacak tedbirlerin yeterli olmamasi durumunda, tüketiciye veya kullaniciya ürünün iadesi için çagrida bulunmak zorundadir."
Yine ayni yönetmelikte resmi kontroller sirasindakarsisinda Bakanlik tarafindan uygulanacak islemler Seffaflik ve Ggizlilik kisminda MADDE 8'de  -
(1) Bakanlik resmi kontrollerle ilgili faaliyetlerin üst düzeyde seffaflik ile yürütülmesini temin eder. Bakanlik, Kanunun 31 inci maddesinin altinci fikrasinda yer alan hükümler gözetilmek suretiyle,
Asagidaki bilgileri, Bakanlik resmî internet sitesinde duyurmak suretiyle kamuoyunun bilgisine sunar:Onayli ve kayitli isletmeler,Onayi askiya alinan isletmeler,Onayi iptal edilen isletmeler,Bakanlikça faaliyeti durdurulan kayitli isletmeler,Laboratuvar sonucuyla taklit veya tagsis yapildigi kesinlesen gida ve yemi üreten/ithal eden firmanin adi, ürün adi, markasi, parti ve/veya seri numarasi,Kisilerin hayatini ve sagligini tehlikeye düsürecek sekilde bozulmus, degistirilmis gidalari üreten ve/veya satan firmanin adi, ürün adi, markasi, parti ve/veya seri numarasi.
Kanunun 26 nci maddesinin dördüncü fikrasindaki bilgileri mümkün olan en kisa sürede kamuoyuna duyurur.
(2) Bakanlik, yürütülen resmi kontroller sonucunda ilgili mevzuata uygun faaliyet gösterdigini tespit ettigi isyerlerine, gida güvenilirligini tesvik edici uygulamalarda bulunabilir ve bu bilgileri kamuoyu ile paylasabilir. Bu uygulamalara iliskin usul ve esaslar bu Yönetmelik kapsaminda Bakanlikça belirlenir. " seklindedir.

YENI
YENI