FDE'CE YAZILAR....?......
ISO 9001:2015 YENİ

KRİZ’ DE- GELİŞİM (Fatma İNCEOĞLU (16.03.2009)                                                
                       
Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar çeşitli yönetim sistemleri ile ilgili müşterilerinin istekleri doğrultusunda sistem kurma çalışmaları için yatırım yapıp, sistem belgeleri alıyorlar. Peki ya sonrası….

Belgenin yenileme süresi gelinceye kadar aktif olarak sistemin araçlarını kullanmak konusunda tıkanılan noktalar var mı acaba? Bilgi sistemlerinin de iş dünyasında kullanımının artmasıyla bağımsız ve birleşik muhasebe, Üretim, ERP, MRP, SAP ve benzeri  yazılım programlarının entegrasyon çalışmaları ile şirketler yönetim sisteminin gerekliliklerini fazla ağır bulabiliyorlar. Genelde Kalite Güvence bölümlerinin yönettiği sistem belgelemesi çalışmaları ağır bir dökümantasyon yükü olarak görülebiliyor. Oysaki yönetim sistemlerinin ortak temaları, günümüzün moda deyimi gelişim ve iyileştirme mantığı üzerine kurulu.

Politika; Vizyon, misyon
Hedefler; hedefini bilmeyenler varmak istediği noktaya varamaz.
İletişim; iç - dış müşteri
Yasal gereklilikler
Risk değerlendirme; sistem analizi
Uygula- İzle; harekete geç
Düzeltici- önleyici faaliyet; hatalardan ders almak
İç tetkik; iç denetim
Gözden Geçirme; İyileştirme

Proses yaklaşımını tüm yönetim standartlarına koyan ISO (Uluslar arası Standartlar Organizasyonu) bu konuda sistemsel bakış açısı için kılavuz olmaktadır. Birçok kişisel gelişim kitabı ve başarı formulü veren kitapların da ana konuları bunlar değil midir?

© Bu web sitesindeki fotoğraflar, yazılar ve bilgiler FDERD'ye aittir.  Kaynak gösterilmeden alıntı yapmayınız.  ©
Türkiye’de sisteme işlerlik katarak müşterinin gözünde güvenilirliğini kanıtlamış çok sayıda dinamik firma vardır. Hem teknoloji, hem de standartların kurulumuna yatırım yapan Gelişim’i hedefleyen Firmalara bir önerimiz var:

Birçok yönetim yazılımlarının temelinde bulunan eski adıyla “Kalite Kontrol Modülü” diye geçen modüllere özellikle ISO 9001 ve ISO 22000’de bulunan ürün izleme ve kontrolünü aktarmak sistem işlerliği açısından de- gelişim sağlayacaktır. Firmaların yaptıkları bu uyarlama daha başarılı süreç yönetmelerine ve tam anlamıyla veri analizinden de zamanında daha az çalışanla sonuç çıkarmalarına fayda sağlayacaktır. Özellikle ISO 9001:2008 versiyonu ile üzerinde durulan kayıt yönetimini sağlamak ve ARGE çalışmalarında kalite kontrol sonuçlarını kullanmak mümkün olacaktır. Bu noktada bilişim sistemlerinin modül uyarlamasının yapılmasında işin hem standart gerekliliğini bilmek, hem de programı tanımak önemlidir.

FDERD Danışmanlık olarak birlikte çalıştığımız Firmaların bu ihtiyaçlarına da güçlü danışman kadromuzla hizmet vermekteyiz.
YENİ
YENİ