FDE'CE YAZILAR....?......
ISO 9001:2015 YENI

KRIZ’ DE- GELISIM (Fatma INCEOGLU (16.03.2009)                                                
                       
Gida sektöründe faaliyet gösteren firmalar çesitli yönetim sistemleri ile ilgili müsterilerinin istekleri dogrultusunda sistem kurma çalismalari için yatirim yapip, sistem belgeleri aliyorlar. Peki ya sonrasi….

Belgenin yenileme süresi gelinceye kadar aktif olarak sistemin araçlarini kullanmak konusunda tikanilan noktalar var mi acaba? Bilgi sistemlerinin de is dünyasinda kullaniminin artmasiyla bagimsiz ve birlesik muhasebe, Üretim, ERP, MRP, SAP ve benzeri  yazilim programlarinin entegrasyon çalismalari ile sirketler yönetim sisteminin gerekliliklerini fazla agir bulabiliyorlar. Genelde Kalite Güvence bölümlerinin yönettigi sistem belgelemesi çalismalari agir bir dökümantasyon yükü olarak görülebiliyor. Oysaki yönetim sistemlerinin ortak temalari, günümüzün moda deyimi gelisim ve iyilestirme mantigi üzerine kurulu.

Politika; Vizyon, misyon
Hedefler; hedefini bilmeyenler varmak istedigi noktaya varamaz.
Iletisim; iç - dis müsteri
Yasal gereklilikler
Risk degerlendirme; sistem analizi
Uygula- Izle; harekete geç
Düzeltici- önleyici faaliyet; hatalardan ders almak
Iç tetkik; iç denetim
Gözden Geçirme; Iyilestirme

Proses yaklasimini tüm yönetim standartlarina koyan ISO (Uluslar arasi Standartlar Organizasyonu) bu konuda sistemsel bakis açisi için kilavuz olmaktadir. Birçok kisisel gelisim kitabi ve basari formulü veren kitaplarin da ana konulari bunlar degil midir?

© Bu web sitesindeki fotograflar, yazilar ve bilgiler FDERD'ye aittir.  Kaynak gösterilmeden alinti yapmayiniz.  ©
Türkiye’de sisteme islerlik katarak müsterinin gözünde güvenilirligini kanitlamis çok sayida dinamik firma vardir. Hem teknoloji, hem de standartlarin kurulumuna yatirim yapan Gelisim’i hedefleyen Firmalara bir önerimiz var:

Birçok yönetim yazilimlarinin temelinde bulunan eski adiyla “Kalite Kontrol Modülü” diye geçen modüllere özellikle ISO 9001 ve ISO 22000’de bulunan ürün izleme ve kontrolünü aktarmak sistem islerligi açisindan de- gelisim saglayacaktir. Firmalarin yaptiklari bu uyarlama daha basarili süreç yönetmelerine ve tam anlamiyla veri analizinden de zamaninda daha az çalisanla sonuç çikarmalarina fayda saglayacaktir. Özellikle ISO 9001:2008 versiyonu ile üzerinde durulan kayit yönetimini saglamak ve ARGE çalismalarinda kalite kontrol sonuçlarini kullanmak mümkün olacaktir. Bu noktada bilisim sistemlerinin modül uyarlamasinin yapilmasinda isin hem standart gerekliligini bilmek, hem de programi tanimak önemlidir.

FDERD Danismanlik olarak birlikte çalistigimiz Firmalarin bu ihtiyaçlarina da güçlü danisman kadromuzla hizmet vermekteyiz.
YENI
YENI