FDE'CE YAZILAR....?......
ARAsTIRMA VE GELIsTIRME'DE (ARGE'DE) GIDA GÜVENLIGI YÖNETIM SISTEMLERININ ROLÜ
(Fatma INCEOGLU Eylül'2010)

Gida Sektöründe yer alan firmalar ürünlerinin reçetelerini yillarca veya titizlikle süren bir çalismanin sonucu oldugunu bilirler. Bu nedenle de ARGE departmanlarini kurmaya çalisirlar.
 
Gida güvenligini saglamak için ARGE’yi, ARGE için de gida güvenligi yönetim sistemini kullanmak gerekir dersek, kafaniz karisir mi? Ya da kalite kontrol ile kalite güvenceyi harmanlasak, basit düsünsek yani…..
 
Gida Fabrikalari kurulurken ilk asamada üretim altyapisi ve isleyisi saglanir, arkasindan üretimi kontrol etmek ve ürün denemelerini yapmak üzere laboratuar tasarlanir. Çogunlukla üretim denemeleri reel ortamda denenir ve üretim baslar. Çok büyük bir Gida isletmesi kurmadiginiz sürece adimlar degismez. Ürün satisi ve dolayisiyla Fabrika’nin üretimi arttikça ihtiyaçlar da farklilasir. Ilk kurulumda tasarlanan proses kontrol laboratuari için personel yetersiz gelmeye, dis laboratuarlarda yapilan analizlerin maliyetleri fazla olmaya baslar artik.  Durum degerlendirmesi yapilir ve ilk olarak laboratuara yeni cihazlar alinir?
 
Kalite kontrol olarak anilan üretim öncesi, sirasi ve sonrasinda yapilan test ve deneyler yapilmaya baslanir. Yönetim sistemleri kurulumunda da genelde bu bölümde çalisanlar büyük roller üstlenir. Eger Firma’da Kalite’nin herkesin isi oldugu benimsenirse is düzeni kurulmaya baslar. Kalitenin güvence altina alinmasi için Kalite Kontrol muayenelerinin yapilmasi ve sonuçlarinin degerlendirilmesi hayati önem tasir.
 
Gida üretiminde kalite müsterinin ve tüketicinin üründen beklentisi olan güvenligi ile esdegerdir. Dolayisiyla güvensiz hiçbir gidanin kaliteli oldugu iddia edilemez. Bu noktada devreye yönetmelikler geregi uygulanmasi zorunlu olan HACCP sistemi girer.  Gida güvenligi sistemleri geregi yapilacak tehlike ve risk analizinin Gida Firma’larina getirisi çok yüksektir. Ürün reçetesi ve üretim denemeleri esnasinda risk analizinin yapilmis olmasi, öncelikle üretim süreci boyunca yapilacak kontrollerin önemliligini ve önceligini belirler. Diger taraftan da tonlarca üretilip satisa sunulmadan, gidanin tüketime uygunlugu, kalitesi ve satilabilirligi konusunda ön bilgilerin edinilmesine yardimci olur. Peki, ARGE için Gida güvenligi yönetim sisteminin isletilmesi bu kadar önemli iken, Yönetim Sistemi'nde ARGE'nin rolü nedir?
 

© Bu web sitesindeki fotograflar, yazilar ve bilgiler FDERD'ye aittir.  Kaynak gösterilmeden alinti yapmayiniz.  ©

Iyi yönetilen bir gida güvenligi sisteminde üretim süresince yapilmis olan önemli kontrollerin sonuçlari toplanmis olur. Ürün analizleri yapilarak dogrulanan sistemde, her bir reçetenin de aslinda geçerliligi saglanmis olur.  Hammadde miktarlari ve türleri, proses parametreleri, ekipman, islem sirasi vb. reçete içeriginde bulunan bilgilerin dogru tasarlanip, tasarlanmadigindan emin olunur.

Reçetelerin yapilmasi esnasinda özellikle gida güvenligi yönetim sistemleri gerekliliklerin bilinmemesi, deneme- yanilma yolu ile ustalasmaktan öteye gitmez. Çünkü dogru yapilmis bir tehlike analizi bilimsel veriler, yasal gereklilikler ve müsteri beklentileri ile harmanlanmalidirlar. Bu asamada yönetim sistemleri kurulumunda ARGE danismanliginin önemi yadsinamaz.


ARGE: Basarili ARGE çalismalari yapan Uzmanimiz'dan size özel çözümler. Bakiniz ARGE katolog

YENI
YENI