FDE'CE YAZILAR....?......
© Bu web sitesindeki fotograflar, yazilar ve bilgiler FDERD'ye aittir.  Kaynak gösterilmeden alinti yapmayiniz.  ©
GIDA VE AMBALAJ ETKILESIMINDE GIDA GÜVENLIGI
(GIDA AMBALAJINDA KRITIK KONT- ROLLER) (Fatma INCEOGLU Ekim'2010)

Gida sektöründe ambalajin önemi her geçen gün artmaktadir. Dünya’ya paralel gelismelerin gözlendigi Türkiye ambalaj sektöründe, gün geçtikçe yerli üreticiler yeni teknolojiler ile gida sektörünün ihtiyaçlarini karsilamaya çalisiyorlar.

Hijyenik üretilmis bir gidanin korunumu ancak hijyenik üretilmis ve gidaya bulasma yapmayacak ambalaj ile mümkündür. Her sektörde oldugu gibi kaliteli üretim yapildigina dair Uluslar arasi standartlarin uygulanmasi ambalaj sektöründe de önemlidir. Kalite yönetim sistemi ile hammadde alimdan sevkiyata kadar ürünlerini kontrol eden ambalaj üreticileri, müsteri gerekliligi olarak saglikli ambalaj sunumu için hijyen standartlarini da olusturmaktadirlar.

Ülkemizde Gida mevzuatinda "gida ile temas eden madde ve malzemeler" deyimi ile yer alan gida ambalaji üreticileri; 2008’de yayinlanan ve uygulanmasi zorunlu olan HACCP ilkelerini de asgari seviyede saglamaya çalismaktadirlar. Ancak ambalaj sektöründe HACCP çalismalarinin tarihi çok eski degildir. Bu konuda yapilmis yeterli sayida risk analizi çalismasi yoktur. Sektör kendi deneyimiyle HACCP sistemini kurgularken birbirine benzer uygulamalarin ortaya çiktigi gözlenmektedir.

Gida ürünlerinde gözlenen riskler ambalajda farklilasmaktadir. Örnegin, gidalarda kalinlik (boy) kalite parametresi olurken, Gida ambalajinda katmanlarin kalinligi gida güvenligi parametresidir. Gidalarda ambalaj ürünü korudugu için kalinlik degistiginde ambalajin isi ve isik geçirgenligi de degisir. Peki, ambalaj gida sektörünün beklentisi ile degisip, gelisirken, ayni etkilesimin tersine olmamasi sasirtici olmaz mi? Bu etkilesim özellikle gida sektöründe yapilan ARGE çalismalarinin bir parçasi ambalaj oldugundan beridir yeni bir boyut kazanmistir. Gida ambalajinda yapilan yenilik ve teknolojik gelismeler gida üreticileri için de innovasyon (yenilik) fikirlerini ortaya çikarmistir. Yenilebilinir ambalaj, vakumlu, pisirilebilinir ambalaj bunlardan sadece bir kaçidir.

Bu nedenle ambalaj sektöründe yapilacak ARGE çalismalarinin meyvesini ambalaj üreticileri kadar gida üreticileri de paylasacaktir. Diger taraftan arastirma ve gelistirmeler sürdükçe mevcut bilinen risklerin azaltilmasi ve gidaya uygun ambalajlarin üretilmesi de mümkün olacaktir. 


BRC IoP V.5
AMBALAJ BILINÇLENDIRME

BRC IoP V.5
UYGULAMALAR
Ambalaj gidayi koruyan ve güvenliginin saglanmasinda en önemli etmenlerden birisidir. Bu nedenle temizligi, kimyasal yapisi, baskisi tümüyle temas edecegi gida için çok önemlidir.
BRC IoP sistem kurulumu ve standardin anlasilmasi için yardimci olacak kaynak tablolar.
YENI
YENI