FDE'CE YAZILAR....?......
BRC, IFS, FSSC 22000? HANGISINI SEÇMELIYIM?
Gida Güvenlik Yönetim Sistemi ISO 22000/ HACCP Nedir?

HACCP CODEX

Gida maddelerinin, kaynaklari ve proses teknikleri sürekli olarak degisim göstermektedir. Buna bagli olarak gidalarin üretiminde degisik asamalarda ortaya çikan tehlikeler, sektörün tümünü ciddi olarak etkileyebilir. BSE enfeksiyonlu sigir eti, kümes hayvanlari ve yumurtalarda salmonella zehirlenmesi, süt ürünlerindeki yüksek seviyede listeria, süt tozunda melamin bulasmasi, mamada GDO, ambalajda migrasyon, Findik ve incirde Aflatoksin gibi meydana gelen birçok gida güvenligi olayi tüm dünyada çesitli ülkelerde ayni anda domino etkisi yaratmistir. HACCP, risklerin belirlenmesi ve ilgili önlemlerin alinmasi için 'Önleyici yaklasim' ilkesine göre gelistirilmis sistematik bir yaklasimdir.

1959’larda ortaya çikan gida üretiminde tehlike analizi ve kritik kontrol noktalarinin kontrolünü öngören HACCP sistemi , gida güvenligiyle ilgili problemleri engellemek amaciyla 1963 yilinda Dünya Saglik Teskilati (WHO) Codex Alimentarius’da HACCP prensiplerinin yayimlanmasi ile tüm dünyada kabul görmüstür. Gida Güvenlik standartlari (ISO 22000, BRC, IFS, SQF) ve yasal düzenlemelerin de temeline yerlesmistir. HACCP kurumsal, hemen her ülkenin gida ile ilgili yasa ve tüzüklerinde geçtigi için, gida ithalatinda ve ihracatinda da aranilan kosullardan birisi olmaya baslamistir. Ithalatta gidanin ithal edildigi ülke tüzüklerine uygunlugunun saglanmasi ve bunun ispati ithalatçi firmadan beklenmektedir. Avrupa Toplulugu'nun 93/43 no'lu direktifiyle topluluk içindeki tüm gida firmalarinda HACCP uygulamasi zorunlu kilinmistir. Türkiye'de ise gida maddeleri tüzügünde ve Resmi Gazetede yayinlanan ' Gidalarin Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Yönetmelik' hükümleri geregince gida isleme yerlerinin ürettikleri ürün gruplarina göre iyi uygulamalar ve HACCP prensiplerine geçmeleri gerektigi vurgulaniyor. HACCP, Gida Kodeksi’nde 1997’de zorunlu yasal uygulamalar arasina alinmis, 2003 yilinda belgelendirilebilen  TS13001 standardi olarak yayinlanmistir. Resmi gazete no. 26.09.2008-27009 ile yayinlanan Gida Güvenligi ve Kalitesinin Denetimi ve Kontrolüne Dair Yönetmelik uyarinca Tarim ve Köy Isleri Bakanliginca resmi olarak HACCP sisteminin tetkik edilecegi belirtiliyor. 24.04.2006 tarihinde yürürlükten kaldirilan TS13001 standardin yerine Global geçerliligi olan ve belgelendirme kuruluslarinca belgelendirilen TS EN ISO 22000:2005 (Gida güvenligi yönetim sistemleri – Gida zincirindeki tüm kuruluslar için sartlar ) standardi kullanilmaya baslanmistir.  © Bu web sitesindeki fotograflar, yazilar ve bilgiler FDERD'ye aittir.  Kaynak gösterilmeden alinti yapmayiniz.  ©

ISO 22000:2005

HACCP temelli 2005 yilinda ilk defa gida güvenligi yönetim sistemi olarak gida ve ambalaj sektöründe yayginlasan standarttir. Halen birçok Firma'da uygulanmaktadir. Ön kosullar için ayrintili gereklilikleri açiklamayip sadece atif içerir. Bu nedenle GFSI tarafindan onaylanmamistir. BRC- IFS- FSSC 22000 detayli gereklilikleri henüz uygulayamayan Firmalar için baslangiç olarak kabul edilebilir. ISO 9001:2015 güncellemesi sonrasi güncellenmesi beklenmektedir.

MÜSTERILERIN AYNI DÜZEYDE KABUL ETMESI GEREKEN (GFSI ONAYLLI) AKREDITE KURULUSLARCA BELGELERNDIRILEBILEN STANDARTLAR
    - FSSC 22000 GIDA = BRC GIDA = IFS GIDA = GIDA GÜVENLIGI
    Tüm standartlarda amaç gida güvenligi sisteminin kurulmasi ve ürün güvenliginin saglanmasidir. Denetim ve sertifikasyon protokolleri farkli olup, bazi ülke ve büyük üreticiler için tercih nedeni olabilmektedir. Her ne kadar amaç perakendecilerin yaptigi denetim sayisini azaltmak olsa da istenen basari elde edilememistir.
    - FSSC 22000 AMBALAJ = BRC IoP AMBALAJ = AMBALAJ ÜRETIMI VE BASKISINDA GIDA GÜVENLIGI
    Ambalaj gidayi koruyan ve güvenliginin saglanmasinda en önemli etmenlerden birisidir. Bu nedenle temizligi, kimyasal yapisi, baskisi tümüyle temas edecegi gida için çok önemlidir. FSSC ambalaj standardi henüz hakettigi taninirligi elde edememistir.
    BRC IoP ambalaj standardi denetim protokolünün siki olmasi nedeniyle daha çok güven vermekte ve yayginlasmaktadir.

YENI
YENI