FDE'CE YAZILAR....?......
GIDA GÜVENLIGINDE ISO 17020 HAREKETLILIGI! (Fatma INCEOGLU Aralik’2010)

 
Gida güvenligi denetimlerinin Tarim ve Köy Isleri Bakanligi tarafindan tasere edilecegi (devredilecegi) haberleri ile Gida Sektörü hareketlendi. ISO 17020 ÇESITLI TIPTEKI MUAYENE KURULUSLARININ ÇALISTIRILMALARI IÇIN GENEL KRITERLER adiyla geçen standarda göre akredite olmus muayene kuruluslarinin bu devri alabilecekleri ihtimali konusulmakta.
 
ISO 17020 standardinda Muayene; ürün tasariminin, ürünün, proses ve fabrikanin incelenmesi ve bunlarin belirli sartlara veya mesleki degerlendirmelere dayali, gerekli uygunluklarinin tayin edilmesi olarak tanimlanmistir. Gida sektöründe muayene bu anlamda Gida Fabrika’larinin hijyen standartlarina (belirlenmis hijyen kilavuzlari), ürün yönetmeliklerine göre denetimi, Gida ürünlerinin de dis ticaret standardizasyonlarina göre gözetimi ve mevcut ürün yasal mevzuatlarina uyumunun laboratuarlarda test edilmesi olarak yorumlanabilir.
 
ISO 17020 ÇESITLI TIPTEKI MUAYENE KURULUSLARININ ÇALISTIRILMALARI IÇIN GENEL KRITERLER standardi muayene yapan çesitli tipteki kuruluslara güvenilirlik saglamak için olusturulmustur. Ülkemizde bugüne kadar çogu Gida disi sektörlerde olmak üzere 51 adet muayene kurulusu Türkak tarafindan akredite edilmistir. ISO 17020 standardi,  ürün belgelendirmesi yapan kuruluslar, ürün prosesi, ürün partileri denetimi yapan kuruluslar, teknik emniyet muayeneleri yapan kuruluslar ve gözetim islemleri yapan kuruluslar tarafindan uygulanmak üzere hazirlanmistir. Standard içerisinde Muayene kuruluslarinin bagimsizlik, tarafsizlik ve dürüstlük ilkelerine uymasi için kriterler belirtilmistir.
Muayene kuruluslarinin verdikleri hizmetlerin müsterileri ve denetim yapan yetkililer tarafindan kabul edilmesi için ISO 17020 standardina göre akredite olmasi sart olmustur.
 
Gida sektöründe bugüne kadar Gözetim Hizmeti (muayene hizmeti) denince ithalat ve ihracat islemlerinde bagimsiz ISO 17020 standardina göre akredite olmus muayene kuruluslarinin gözetimi akla gelmekteydi. Çünkü yerli tüketime sunulan (piyasa) gida ürünlerinin Gida Güvenligi gözetimleri Tarim ve Köy Isleri Bakanligi tarafindan yapilmaktaydi. Yani yerli üreticilerin resmi ürün kontrolleri (dogrulamalari) resmi kurumlar tarafindan yapilmaktaydi. Yeni Gida Kanunu Tasarisi’nin yayinlanmasi ile birlikte Gida Güvenligi Denetimlerinin gelecekteki sekli konusunda tartismalar sürüyor.
 
© Bu web sitesindeki fotograflar, yazilar ve bilgiler FDERD'ye aittir.  Kaynak gösterilmeden alinti yapmayiniz.  ©

Ülkemizde “Hijyen denetimi” olarak adlandirilan kurulusun yönetmeliklere uyumu, hijyen gerekliliklerini saglama yeterliligini ölçümlemek üzere yapilmakta olan hizmetler simdiye kadar Müsterilerin ya da Üreticilerin kendi istekleri ile gerçeklesmekteydi. Bu konuda daha çok Özel Gida Kontrol Laboratuarlari çalismaktaydi. Gelecekte belirlenecek yasal mevzuat sartlarina uygun Gida üretimi için Özel Muayene Kuruluslari’nin olacagi ve Resmi Denetim esaslari ile baglanti saglanacagi görüsler arasinda.
 
Diger taraftan Standard incelendiginde simdilik Muayene kurulusunun sözlesme ve is emri kontrol sisteminin nasil olacagi, Muayene raporlarinin degerlendirmelerinin resmi kanallara nasil ulasacagi ve benzeri belirsizlikler Resmi açiklamalar ile mümkün olacaktir.
 
Sonuçta, Hijyen gözetimi ve Gida ürünlerinin muayenelerini yapan kuruluslarin güvenilirligini artirmak için ISO 17020 standardina göre akredite olmalari daha da önem kazanmistir. Bu nedenle muayene ve yani sira  test hizmetleri sunan kuruluslar ISO 17020 standardina göre akredite olmak için çalismalarini baslatmistir.
 
YENI
YENI